مبلغ بیمه شده (سرمایه بیمه)

موضوع بيمه
موضوع بیمه
شهریور ۷, ۱۳۹۸
مبلغ بيمه شده
مبلغ بیمه شده
شهریور ۷, ۱۳۹۸

مبلغ بیمه شده (سرمایه بیمه)

مبلغ بيمه شده (سرمايه بيمه)

مبلغ بیمه شده (سرمایه بیمه)

مبلغ بیمه شده سرمایه بیمه ( Sum Inrsured ) منظور از مبلغ بیمه شده ارزش شئیی مورد بیمه و یا مبلغی است که در بیمه های اشخاص بیمه گر تعهد می کند در صورت وقوع حادثه به بیمه گزار یا ذینفع از قرارداد بیمه بپردازد.
لازم به ذکر است که مبلغ بیمه شده یا سرمایه بیمه مبین حداکثر تعهد بیمه گر برای پرداخت خسارت وارد به مورد بیمه می باشد. بنابراین در بیمه اشیاء مبلغ بیمه شده باید معادل ارزش واقعی و روز مورد بیمه باشد.
چنانچه این مبلغ کمتر از ارزش واقعی مورد بیمه باشد، بیمه گر به تناسب مبلغی که بیمه کرده سرمایه بیمه وارزش واقعی آن مال متعهد جبران خسارت خواهد بود؛ و بیمه گر تعهد می نماید در صورت بروز حادثه آنرا به بیمه شده یا ذینفع بپردازد. ماده ۱۰قانون بیمه

خطر Risk Peril-Hazard

خطر ازعناصر اصلی وجوهر اساسی بیمه است، زیرا برای مقابله باخطر است که بیمه گزار با بیمه گر قرارداد بیمه منعقد می نماید. برای انسانها همواره احتمال انحراف از نیل به هدف مطلوب در مدت زمان مشخص وجود دارد که معمولا” با اصطلاحاتی از قبیل : نامعلومی، عدم اطمینان از آینده، نامشخص بودن وضعیت و امثال آن در زندگی اجتماعی، اقتصادی و بازرگانی تعریف می شود.

خطر عامل و علت بوجود آمدن انحراف محتمل است مانند :

  1. خطرهای قهری یا بلایای طبیعی Act of God وقایعی که ناشی از بروز یا وقوع فعل و انفعالاتی خارج ازکنترل درسه حوزه طبیعی، تکنولوژی واجتماعی می باشد. مانند : زلزله، آتشفشان، سیل، طوفان و غیره.
  2. خطرهای تجاری یا بازرگانی Merchantal or Commercial Risks اختلالات درعملیات بازرگانی که حاصل آن خارج ازانتظار بوده و موجب ضرر و زیان می گردد. مانند : نوسانات قیمت ها، ورشکستگی، عدم دریافت مطالبات، ضبط و توقیف اموال و غیره.
  3. خطرهای تکنولوژی Technological Risksاصطلاحی است که به کاربرد تکنیک وفن در انجام کارها بر می گردد.
  4. به عبارتی دیگر خطرهای متعددی را که در مسیر خط تولید وجود دارد و می تواند موجب ضرر و زیان گردد، دربر می گیرد.مانند: انفجار دیگ بخار،نشت موادشیمیائی، آتش سوزی دراثر اتصال سیم برق، تصادف دو وسیله نقلیه، سقوط هواپیما، غرق کشتی و غیره.
  5. خطرهای اجتماعی Social Risks متوجه آنگونکه از اختلالات در زندگی انسانها می باشد که حاصل زیان باری دارد. مانند: جنگ، شورش، بلوا، آشوب، قیام، کودتا، انقلاب، اعتصاب و غیره.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *